LFH60060-3CID - LITTELFUSE
Part# LFH600603CID  Manufacturer LITTELFUSE  Part Type Fuseholder
(Clips, Holders, Blocks, etc.)
Part Number:LFH600603CID
Generic Part: LFH60060-3CID
Series:LFH600
Part Category: Fuseholder
Manufacturer:LITTELFUSE
Description:FUSE BLOCK-CLASS H/K5 600V ID
Specifics: Fuse Block for Class H/K5 Fuses, DIN Rail and Universal Mount Holes, Indicating, Box Lug, Snap to Release, 3-Pole, CU-AL Wire, Solid or Stranded, 2 to 4 AWG (50 in-lbs), 6 to 14 AWG (25 in-lbs), Max 60 Amps, Max 600VAC, 10kA Withstand Rating, UL Listed, CSA, used with NLS and RLS Fuses